Vzduchotechnika v paneláku by se měla revidovat pravidelně
Některé anonymní anketní otázky poskytují docela zajímavé odpovědi, například kdybychom se zaměřili na vzduchotechniku v paneláku a oslovili na ulici náhodně vybrané jedince, kteří bydlí v panelovém domě a využívají kuchyňskou digestoř zapojenou do potrubí ve společné stoupačce, s tím, aby odpověděli, kdy naposledy se u nich v domě prováděla revize tohoto zařízení, zjistili bychom, že mnoho lidí dosud žádnou revizi neabsolvovalo. Někde zkrátka pracuje vzduchotechnika desítky let, od data svého vzniku, aniž by jí někdo kontroloval.
Proč se musí vzduchotechnika kontrolovat
Co je vlastně na tomto zařízení tak zásadního, že se musí kontrolovat? Vždyť je to jen hromada plechu, nic jiného tam nenajdete, pokud si odmyslíme ventilátory v digestoři nebo v koupelnách či na toaletě. Revize se neprovádí kvůli kontrole jakosti plechu – toto si dobře zapamatujte, vůbec nejde o to, jestli je plech zkorodovaný nebo není, ve hře je něco jiného, ale velmi nebezpečného. Kdyby to ti lidé oslovení na ulici v rámci ankety věděli, zřejmě by se nenašel nikdo, kdo by revizi vzduchotechniky podceňoval.
Požár – do vzduchotechniky proudí skrze digestoř, případně z koupelny či ze záchodu, prach – ten je naprosto běžnou součástí ovzduší, ale sám o sobě tu nic neznamená, dokud se nezačne mísit s mastnotou. Ta se do vzduchotechniky nasává ventilátorem z digestoře, odkud proudí kapénky mastnoty při přípravě pokrmů, a rozptýlený tuk se pak spolu s prachem vysloveně lepí na stěny potrubí. Jenže mastný prach je hořlavina první třídy a u silnějších vrstev i třaskavina. Stačí oslovit s otázkou některé zkušené hasiče a ti vám povypráví, jak snadno vyhoří celý byt ze zapáleného mastného prachu. A jistě vám nemusíme vysvětlovat, že největšímu nebezpečí jsou vystaveni majitelé či nájemníci bytů, kde se vzduchotechnika dosud nekontrolovala, a je v provozu třeba dvacet, třicet let.