Čím se spasí podnikatelé?
Lidem se někdy nedaří po finanční stránce tak, jak by si to tito představovali. A ani u soukromých podnikatelů to není jiné. I ti mohou mít někdy finanční problémy, které je táhnou ke dnu. A když dolehne na takové soukromníky finanční tíseň, pochopitelně ji tito řeší. Nedostatek peněz nelze ani v soukromém sektoru ignorovat.
Ale co mají podnikatelé udělat, aby měli dost peněz, pokud se jejich byznysu zrovna nevede nejlépe? Jak mají tito zvládat dočasně trvající finanční problémy, když to nezvládnou dosahováním vyšších zisků?
Řešení takových problémů není žádným tajemstvím. Když soukromí podnikatelé nemají takové příjmy, jaké by potřebovali, ucházejí se naprosto samozřejmě o půjčky. Jenže stejně jako spotřebitelé nemají ani tito soukromníci jistotu, že půjčku, pro kterou se rozhodnou, automaticky dostanou. Jistě, i momentálně neúspěšným soukromníkům se půjčky nabízejí, ale fakticky je dostanou jenom tehdy, když se za ně dokážou adekvátním způsobem zaručit. Když je jisté, že budou takto získané peníze splácet.
Ale mnoho podnikatelů zažívá těžkosti, jež se na nich podepisují natolik zásadně, že brání v doložení žádoucí bonity. A pak takoví podnikatelé neuspějí v žádné z bank. A aby peníze sehnali, musí se obracet na nebankovní sektor.
A nebankovní společnost je pak často tím, kdo oněm soukromníkům pomůže. Protože dá-li podnikatel do zástavy nemovitost, bez problémů dostane přinejmenším nebankovní hypotéku. Taková hypotéka pro dlužníky je totiž dostupná komukoliv, kdo se za její splacení zaručí právě nemovitým majetkem. Což je záruka splácení, která je natolik jistá, že umožňuje půjčit leckomu, včetně těch, o něž nemají banky zájem.
A tak je to nebankovní sektor se svými hypotékami, kdo už zachránil mnohé podnikatele před finančními problémy. A mnoha dalším jistě ještě pomůže, až se i tito dostanou do finančních problémů.