Fotovoltaika na domě aneb domácí solární elektrárna
Co obnáší pořídit si domácí solární elektrárnu Joyce energie? V první řadě by bylo vhodné znát dva základní typy těchto zařízení, abyste se v nich mohli lépe zorientovat. Prvním typem je fotovoltaika zapojená do rozvodné soustavy. Funguje tak, že vyrobené přebytky jí předává, a naopak v době, kdy je nižší výkon elektrárny, z rozvodné soustavy energii odčerpává. Tento systém má nárok na státní dotaci, tedy s podmínkou, že zařízení bude pracovat nepřetržitě po dobu deseti let.
Druhý typ je označován jako ostrovní, ten je zcela samostatný a nezávislý na rozvodné soustavě. Ostrovní systém můžete nainstalovat třeba na zahrádkářské kolonii u řeky, kde jste zcela odříznuti od civilizace, a kde nejsou k dispozici žádné inženýrské sítě. Musíte si ale uvědomit, že na ostrovní fotovoltaiku se nevztahují žádné dotace, a že si musíte poradit sami.
Jak se kdo z vás rozhodne, je čistě v osobní režii každého jedince, nikdo vás nenutí k tomu čerpat státní dotace a nikdo vás ani nenutí žít mimo civilizaci. Důležité je vědomí, že máte na výběr z něčeho, co tu ještě před dvaceti, třiceti lety nebylo v takovém rozsahu, a že tehdy byli lidé závislí mnohem více na inženýrských sítích.
Na co bychom mohli ještě poukázat, je možnost využívat fotovoltaiku i pro ohřev užitkové vody. Můžete s ní přitápět, například podlahovým vytápěním, a můžete ohřívat vodu v bojleru na koupání. Fotovoltaikou lze také zajistit ohřev vody v bazénu nebo vířivce a zvýšit si tím komfort vašeho bydlení.
Máte-li zájem o některé z těchto řešení, vyplatí se kontaktovat odborníky – firmu, která instalace fotovoltaiky provádí na klíč a má zkušenosti i s vyřizováním státní dotace. Nejdůležitější pro vás bude mít přesný přehled o tom, zda se vám tato zařízení vyplatí, jaká je jejich životnost, jaké jsou nároky na údržbu a případné další finanční investice.