Hypotéka mimo banku
Víte jak došlo k hypoteční krizi v roce 2008? Mohla za to situace, kdy v USA banky dávaly hypotéky každému. Jenže mnoho lidí je nemělo z čeho splácet a spousta bank tak neměla z čeho peníze brát. Banky totiž fungují tak, že pracují s penězi, které do nich jejich klienti vloží. pokud by tedy všichni najednou chtěli svoje peníze, banka by zkrachovala, protože tak obrovské množství peněz by nemohla mít k dispozici. Z peněz klientů banky poskytují úvěry, aby generovaly zisk. Klienti bankám nesplácely a proto začaly banky krachovat.
I z této situace se Česká národní banka poučila a když rada viděla jaký dopad bezmyšlenkovité schvalování hypoték měli vliv na tak obrovskou zemi jako jsou USA, došlo jí, že je potřeba systémová změna i u nás, aby k něčemu takovému nedošlo i tady. A tak pozvolna docházelo ke zpřísňování podmínek, které je nutné splnit k tomu, aby žadatelům banka hypotéku schválila. Bohužel to má úplně opačný efekt a objem poskytnutých hypoték dva roky po zpřísnění podmínek rapidně klesl. Ještě aby ne, když podmínky dnes splní málokdo. Stále více lidí se začíná zajímat o nebankovní hypotéky bez registru, kdy nemusí dokládat vůbec nic.
Klasická banka totiž bude vyžadovat veškeré informace o vás, vaší domácnosti, zkrátka budete muset doložit opravdu velké množství věcí. Ale to ovšem neznamená že vám banka hypotéku schválí. Nebankovní instituce nabízí hypotéky, které může získat každý, a právě proto jsou mezi lidmi tak oblíbené. Pomocí nebankovní hypotéky si můžete také pořídit vlastní bydlení, ale musíte počítat s tím, že jde stále o hypotéku, a tak i nebankovní instituce bude nejspíš vyžadovat zástavu na dané nemovitosti, aby měla jistotu, že budete úvěr splácet. Proto si vždycky žádejte o jakoukoliv hypotéku až v případě že si můžete být jistí, že budete mít dostatek financí na splátky.